Çocuk Diş Hekimliği, Pedodonti

Çocuğunuza mutlu bir gülümseme verin...
.
Çocuklarda Diş Kırılması

Çocuklarda Diş Kırılma Travması

Çocuklarda diş kırılması 1-10 yaş arasında görülen ve travma olarak bilinen önemli sağlık problemidir. Özellikle çocuklarda diş kırılmaları 7-10 yaşları arasında sıklıkla görülmektedir. bu diş travmasından en çok zarar gören ön kesici dişlerdir.

Diş travmasının etkisi, çocuklarda bilinç kaybı, kanama, kusma, konuşma zorlukları olarak görülmektedir. Bu durumda zaman kaybetmeden çocuğunuzu en yakın hastanenin acil servisine götürmelisiniz.
Genel sağlık sorunu yok ise diş kırılma veya dişin tamamen yerinden çıkması gibi diş travması ile karşı karşıya kaldığınız durumlarda ise en kısa sürede pedodonti uzmanına kırık diş veya kök ile gitmelisiniz.
Eğer Diş kök ile birlikte yerinden çıktıysa kök kısmına dokunmadan temiz su ile yıkayarak ve bir kap süt içerisine konularak en geç 1 saat içerisinde çocuk diş doktoruna  götürmelisiniz.
Çocuğunuzun dişi sadece parça halinde kırıldı ise kırık parça ile beraber çocuk diş doktoruna götürürseniz bazı durumlarda kırık diş parçası dolgu malzemeleri ile yerine yeniden yapıştırılabilmektedir.
Eğer çocuğunuzun dişi kırılmadı veya kök ile yerinden çıkmadı ama diş sallanması ile karşı karşıya iseniz sallanan dişe dokunmamalısınız. Yerinde sallanan dişler 1-4 hafta süre içerisinde sabitlenmektedir. Fakat bu süreçte diş kesinlikle sert yiyecekler ile yada ısırma koparma gibi hareketlerden kaçınması gerekir.

Çocuklarda diş kırılması gibi sorunlarla karşılaştığında ailenin mümkün olduğu kadar sakin bir şekilde hareket etmesi çok önemlidir. Panik haliniz çocuğunuzun daha fazla korkmasına sebep olabilir.