Çocuğunuza mutlu bir gülümseme verin...
Çocuk Diş Hekimliği

Çocuk Diş Hekimi | Pedodontist

Pedodonti ya da çocuk diş hekimliği 0-14 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlığını korumayı ve oluşan hastalıkları tedavi etmeyi amaçlayan ana bilim dalıdır.

Çocuklarımız için gerekli olan tüm tedaviler çocuk diş doktoru yani, pedodontist tarafından uygulanmaktadır. Çocukların ağız ve diş sağlığının mükemmel olması, 6 ayda 1 düzenli yapılan çocuk diş doktoru kontrolü ile sağlanabilir. Bu kontroller sırasında ağız ve diş sağlığını tehdit eden her türlü sorun tespit edilebilir. Burada önemli olan bu sorunların erken teşhisi ve tedavisidir. Çocuk hastada erken teşhis çocuğun fiziksel ve duygusal gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Pedodontist ile çocuk arasındaki iletişimin güçlü ve güvenilir olması bu süreçte çok önemlidir. Bu sebeple çocuklarınızın Çocuk diş hekimi ile erken yaşlarda tanışmasını sağlamak ise siz ebeveynlerin görevidir.

Çocuk hastalarımız ile ilk muayene, hem çocuk hem de çocuğun anne ve babası ile iletişim kurmakla başlar. Çocuk diş hekimi ile çocuğunuzun tanışmasından sonra hastanın medikal ve dental hikayesi alınır. Çocuğunuzun, çocuk Diş doktoru veya diş tedavisi hakkında yaşadığı kötü bir tecrübenin çocuğunuzda oluşturduğu travmatik durum söz konusu ise pedodonti uzmanı ile iletişim kurarak bu kötü durumu olumlu hale getirebilmektedir.

Pedodonti uzmanı ile çocuk arasındaki iletişimi güçlendirdikten sonra klinik ve radyografik muayeneye geçilir. Bu aşamalardan sonra teşhis ve tedavi planlaması hakkında çocuk diş doktoru, hastamıza, anne ve babasına bilgi verir ve tedavi süreci başlar.

Pedodontist, süt dişleri ve sürekli dişleri çürük ve periodontal hastalıklar gibi başlıca ağız hastalıklardan korumak için bir çok yöntem uygulamaktadır.

Bunlar; ağız hijyeni kavramının öğretilmesi, diş fırçalama alışkanlığının kazanılması, yöntemlerinin öğretilmesi, sistemik ve topikal florür uygulamalarının yapılması, fissür örtücülerin uygulanması olarak sayılabilir.

Florür Uygulamaları
Koruyucu diş hekimliğinde en etkili tedavi şekli olarak kabul edilen florür tedavileri, sağlıklı bireylerde, çürüğe yatkın bireylerde, dişlerdeki hassasiyet ve erozyon tedavisinde, özel bakıma ihtiyacı olan sistemik rahatsızlığı olan bireylerde uygulanabilmektedir.Uygulamalar bireyin yaş ve çürük oluşum riskine göre belirlenen sıklık ve miktarlarda gerçekleştirilmektedir.

Fissür Örtücüler
Anatomik olarak azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinde bulunan girinti ve çıkıntılar, yiyecekler için yapışıp kalabilecekleri bölgeler oluşturmaktadır.
Çürükler temizlenmesi zor olan bu bölgelerden başlamaktadır. Fissür örtücüler, dişlerde bu yüzeyleri sığlaştıracak, besinlerin tutunmasını azaltacak ve fırçalanmasını kolaylaştıracak bir yüzey oluşturulmasına yardımcı olmaktadır. Klinik uygulamalar sonrasında çürük oluşumun %70-80 oranında azalma görüldüğü bilinmektedir

Miniklerin gülümsemelerinin parladığı yerdesiniz

Çocuğunuza mutlu bir gülümseme verin :)

Doktora Danışın

Bize iletmek istediğiniz röntgen görsellerinizi buradan ulaştırabilirsiniz.

Röntgen Gönderin

Doktorlarımıza sormak istiyeceğiniz sorularınızı bu alandan bizlere ulaştırabilirsiniz.

Randevu Talebi

Doktorlarımızdan randevu talebinizi bu form aracılığıyla bize iletebilirsiniz.

© Çocuk Diş Hekimliği 2021 Tüm Hakları Saklıdır.

ilke media

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır.