Çocuğunuza mutlu bir gülümseme verin...
Çocuk Diş Hekimliği

Çocuk Dişleri ve Gelişimi

Bebeklerin, en azından ilk dört ay anne sütü ile beslenmeleri ağız çevresindeki yumuşak doku ve kas fonksiyonlarının normal gelişimini sağlayacaktır.

Çocuk dişleri, doğduktan 6-7 ay sonra dişleri çıkmaya başlar ve iki yaşına kadar dişlenme süreci tamamlanır. Sütdişi adı verilen bu dişler geçicidir ve 20 tanedir. Çocuklar bu dişleri çoğunlukla yedi yaşına kadar taşırlar ve yedi yaşından itibaren bu dişler kök uçlarında bulunan asıl diş taslaklarının oluşmasıyla sürülür ve atılır.

Süt dişlerinin dökülmesi genellikle 11 yaşına doğru tamamlanmış olur. Dökülme sırasında dökülen dişlerin yerine hem 20 diş, hem de bunlara ek olarak her çenede 4’er tane fazla diş çıkar. Böylece 11-18 yaşlarındaki bir çocuğun dişlerinin sayısı 28’i bulur. Genel olarak 20 ya da daha sonraki yaşlarda alt ve üstçenenin en sonlarındaki akıldişi adı verilen 4 azıdişi daha çıkar ve böylece yetişkin yaşına geldiğinde çocukların ağzındaki dişlerinin sayısı 32’ye tamamlanmış olur. Çocuk diş hekimi ile bu süreçleri takip altında tutabilirsiniz.

Bebeklerde ağız bakımı
Bebeklerin, en azından ilk dört ay anne sütü ile beslenmeleri ağız çevresindeki yumuşak doku ve kas fonksiyonlarının normal gelişimini sağlamaktadır. Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda fizyolojik başlıklı (damaklı, kesik uçlu) biberon kullanımı gerekir. 1 yaşından itibaren bebekler bardak ve kaşıkla beslenmeye alıştırılmalıdır.

Biberonla beslenme en fazla 2 yaşına kadar devam edebilir. Parmak emme, yalancı emzik kullanma gibi alışkanlıklara 2 – 2,5 yaşına kadar izin verilebilir. Eğer parmak emme alışkanlığı mevcutsa, bunun sebebi araştırılarak 3 – 6 yaş arasında bu alışkanlık mutlaka giderilmelidir.

Parmak emme alışkanlığı solunum problemleri, çene gelişimi üzerine olumsuz etki eder. Burundan değil de, sadece ağızdan soluma durumu mevcutsa (bu durum uykuda daha iyi anlaşılır) muhakkak kulak burun boğaz uzmanına danışılmalıdır.

Çocuk Dişleri Ne zaman Çıkmaya Başlar ?
Çocuk Dişleri, ortalama olarak ilk diş 7. ay ortalarında kendini göstermeye başlar. Bazı Çocuklarda ilk diş üçüncü ayda erkenden ortaya çıkabilir, bazı çocuklarda ise 12. ay, hatta sonrasında da çıkabilir. Dişlerin çıkışı genellikle genetik düzene uyar, yani anne veya babanın dişleri erkenden çıkmışsa bebeğinde aynı şekilde olması olasıdır.

Çocuk Dişlerinin Çıkma Aşamaları
Çocuklarda diş çıkarma belirtileri dişlerin kendisinden 2 yada 3 ay önce ortaya çıkabilir. Bu durum çocuktan çocuğa değişebilir. Bazı Çocuklar ağrısız, sancısız diş çıkartabilir, bazı çocuklarda ise çok ağrılı ve sancılı bir süreç geçebilir.

Süt Dişlerinin Çıkma Zamanı

Süt Dişlerinin Çıkma Zamanı

Çocukların ilk dişleri

Çocukların ilk dişleri

Çocuklarda Daimi Dişler

Çocuklarda Daimi Dişler

Miniklerin gülümsemelerinin parladığı yerdesiniz

Çocuğunuza mutlu bir gülümseme verin :)

Doktora Danışın

Bize iletmek istediğiniz röntgen görsellerinizi buradan ulaştırabilirsiniz.

Röntgen Gönderin

Doktorlarımıza sormak istiyeceğiniz sorularınızı bu alandan bizlere ulaştırabilirsiniz.

Randevu Talebi

Doktorlarımızdan randevu talebinizi bu form aracılığıyla bize iletebilirsiniz.

© Çocuk Diş Hekimliği 2021 Tüm Hakları Saklıdır.

ilke media

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır.