Çocuğunuza mutlu bir gülümseme verin...
Çocuk Diş Hekimliği

Çocukların daimi dişleri ve bu dişlerin korunmasına yönelik tedaviler

Çocukların diş ve dişetlerinde oluşabilecek problemlere alınacak en önemli tedbirlerin başında diş temizliği ve pedodonti uzmanı kontrolleri gelmektedir.

Çocuğun dişlerinin çıkmasına yakın bir dönemde (bu 1 yaşını geçmeyecek) diş hekimi kontrollerine başlanmalıdır. Bu kontroller süt dişlenmenin bittiği 2 – 3 yaşından sonra daha da arttırılmalı ve 3 yada 6 aylık rutin kontrollere döndürülmeldir. Doktorunuzdan çocuğunuzun dişleri hakkında tüm bilgileri aldığınızdan emin olmalısınız. Özellikle 6 yaş dişleri dediğimiz daimi dişlerde oluşabilecek problemlerde mutlaka acil bir şekilde tedaviye giderilerek bu dişlerin zarar görmemelerine özen gösterilmelidir. Çünkü bu dişlerin yerine birdaha başka dişler gelmeyecektir. Erken dönemde ailesi tarafından diş fırçalama ve ağız hijyeni konusunda alışkanlık kazanmış ve diş hekimini bir yakınıymış gibi gören çocuklar bu konuda daha bilinçli hareket etmekte ve bu alışkanlıklarına önem vermektedirler.

Yapılan rutin kontroller sırasında diş hekiminiz çocuğunuzun ağzına bir takımı diş koruyucu fissür örtücüler yerleştirecektir. Fissür örtücüler dişlerin üst bölgelerinde bulunan yemeklerin çiğnenemesine yardımcı olan girinti ve çıkıntılara uygulanmaktadır. Bu girinti ve çıkıntılar bakterilerin en sık biriktileri ve diş çürümelerinin görüldüğü bölgelerdir. Bu bölglere örtücülerle korunarak, erken dönemde diş çürümelerinin önüne geçilmiş olacaktır. Bu işlem oldukça basit ve anestezi gerektirmeden yada çocuğa herhangi bir ağrı vermeden basitçe yapılabilecek bir işlemdir. Fissür örtücü tedavi uygumaları 3 yada 6 aylık dönemlerde yapılan kontrollerle yenilenebilmektedir.

Miniklerin gülümsemelerinin parladığı yerdesiniz

Çocuğunuza mutlu bir gülümseme verin :)

Doktora Danışın

Bize iletmek istediğiniz röntgen görsellerinizi buradan ulaştırabilirsiniz.

Röntgen Gönderin

Doktorlarımıza sormak istiyeceğiniz sorularınızı bu alandan bizlere ulaştırabilirsiniz.

Randevu Talebi

Doktorlarımızdan randevu talebinizi bu form aracılığıyla bize iletebilirsiniz.

© Çocuk Diş Hekimliği 2024 Tüm Hakları Saklıdır.

ilke media

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır.