Çocuğunuza mutlu bir gülümseme verin...
Çocuk Diş Hekimliği

Pedodonti de Diş çürüğü nedir ?

Diş çürüğü ağız ortamında yaşayan bakterilerin neden olduğu bir hastalıktır. Bu bakteriler; düzenli fırçalama yapılmadığında diş yüzeyinde biriken yemek artıklarını kullanarak asit üretilirler. Bu asitler de diş yüzeyini eritip çürük denilen diş dokusu kayıplarına neden olur.

Pedodonti Diş çürüğü nedir ?
Çürük dünyadaki en yaygın hastalıktır ve hızlı ilerler. Ülkemizde 6 yaşındaki çocuklarda %90 oranında çürük görülmektedir. Diş çürüğü tedavi edilmediğinde diş ve çevre dokularda enfeksiyon gelişmesine neden olduğu gibi genel vücut sağlığı üzerinde de olumsuz etkiler gösterir.

Unutulmaması gereken; çürüğün önlenebilen bir hastalık olduğudur. Sağlıklı ağız ve dişlerin sahip bir birey olabilmenin yolu bu konudaki temellerin çocukluk döneminde atılmasından geçmektedir.

Çocukluk döneminde ağız ve diş sağlığının korunması için 6 sihirli formül şunlardır :
Anne ve babanın eğitimi,
İyi bir ağız-diş temizliği alışkanlığının oturtulması,
Bilinçli beslenme,
Düzenli diş hekimi kontrolü,
Fissür örtücü ve flor gibi koruyucu uygulamalar.

Çocukların dişleri ne zaman fırçalamaya başlanmalı? Ne tür fırça ve macun kullanmalı ?
Ağızda ilk dişin görülmeye başlamasıyla (yaklaşık olarak 6 aylıkken) çocuklar çürük riski altına girmektedir. Bu nedenle ebeveynler çocuklarının dişlerini temizlemeye bu dönemde, ilk diş çıkar çıkmaz başlamalıdır.

Süt dişleri mineral oranları düşük olduğundan çürüğe karşı daha dirençsizdirler. Bu nedenle süt dişleri daha çabuk çürür ve çürük hızlı ilerler. Her ne kadar bu dönemde bebeklerin beslenmesi çok sık olsa da günde iki kez yapılan temizleme çürük oluşumunun önlenmesinde önemlidir.

Anne, bebeğin ilk dişlerini temiz bir gazlı bezle temizleyebilir. Yine bu dönemde bebek dişlerinin temizlenmesi için annenin parmağına geçirebileceği bebek diş fırçaları da piyasada bulunmaktadır. 2,5-3 yaşından sonra çocuğun yaşına uygun fırçalara geçiş yapılarak diş fırçalama devam ettirilmelidir. Fırçanın kıllarının sert olmamasına ve fırçalama işleminin çok sert olmamasına dikkat edilmelidir.

3 yaşından önce flor içeren macun kullanımı bebeğin yutma riski nedeniyle önerilmemektedir. Ancak yine piyasada flor içermeyen, köpürmeyen ve tamamen sindirilebilen enzimler içeren bebekler için uygun macunlar bulunmaktadır. 3 yaşından sonra ise flor içeren çocuk macunu kullanılmaya başlanabilir. 12 yaşına kadar sadece çocuk macunu kullanılmasına özen gösterilmesi önemlidir. Önemli olan dişlerin mekanik temizliği olduğundan macunun daha fazla kullanılması daha iyi bir temizleme yapılması anlamına gelmez. Kullanılan macunun mercimek tanesi kadar olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca macun, tükürük ile köpüreceğinden fırça üzerine konan macunun su altında ıslatılmasına gerek bulunmamaktadır.

Miniklerin gülümsemelerinin parladığı yerdesiniz

Çocuğunuza mutlu bir gülümseme verin :)

Doktora Danışın

Bize iletmek istediğiniz röntgen görsellerinizi buradan ulaştırabilirsiniz.

Röntgen Gönderin

Doktorlarımıza sormak istiyeceğiniz sorularınızı bu alandan bizlere ulaştırabilirsiniz.

Randevu Talebi

Doktorlarımızdan randevu talebinizi bu form aracılığıyla bize iletebilirsiniz.

© Çocuk Diş Hekimliği 2021 Tüm Hakları Saklıdır.

ilke media

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır.