Çocuğunuza mutlu bir gülümseme verin...
Çocuk Diş Hekimliği

Pedodonti | Çocuk Diş Hekimliği Kliniği

Pedodonti ya da Pediatrik Dişhekimliği (Çocuk Dişhekimliği), daimi dişlenme tamamlanıncaya kadar çocuklarda süt ve daimi dişlerin hastalıkları ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır.

Pedodonti, çocuk diş hekimliğinde 0-12 yaş grubu çocukların öncelikle süt dişleri 7-12 yaş grubu arasında süt - daimi dişlerin tedavilerinde Ortodonti tedavisine yaşı gelmemiş çocukların diş , çene,yüz bölgesindeki gelişim bozukluklarının takibini yapan erken süt dişi çekimlerinde daimi dişler gelene kadar yer tutucular ve basit Ortodontik tedaviler yapan devamında Ortodontislere hastayı hazırlayan meslek grubudur. Çocuk dişlerinde uzman ve deneyimli pedodontislerin bu uygulamaları yapmalarında çok büyük yararlar vardır.

Pedodonti uzmanları;
1- Çocuğun ilk tanıştığı diş hekimi grubu olması sebebiyle çocuk psikolojisini çok iyi bilirler ve çocuklarda diş hekimi fobisi oluşmasını önlerler bu durum ileri yaşlarda diş hekimliği fobisi bireylerde diş tedavileri sırasında çok büyük sorunlar çıkartabilir.

2- Çocuk ağız diş saglıgı konusunda uzmanlaşmış hekimlerdir.

3- Çocuk büyüme ve gelişiminin ağız diş sağlıgı gelişimi ile birlikte uyumlu olup olmadıgını periyodik kontroller ile (Muayene, Röntgen, yılda bir diş ve çenelerin model kalıplarının karşılaştırılmasını) takip ederler.

4- Deneyimli Pedodontisler çocuklar ile ilk hekim hasta ilişkisini aileleri ile birlikte çocuklara özgün uygun ortamlarda ve şartlarda gerçekleştirirler. Bu uygulama çocuklarda diş hekimi fobisinin oluşmasını engelleyen en önemli faktördür.

5- Pedodontisler çocuk ve aileler ile birlikte erken dönemde 3-4 yaşlarından itibaren doğru fırcalama eğitimi alırlar . Bu uygulamanın devamı için aileler evlerinde çocuklarına diş fırçalama alışkanlığı konusunda örnek olmalı ve devamlılığı sağlanmalıdır.

6- 3-4 yaşlarında başlayan hekim-hasta ilişkisi ve hekime gitme alışkanlığı kazanan çocukların özellikle süt dişleri çürümeleri engellenir. Erken teşhis ile küçük işlemler hekim tarafından oyun haline getirilerek tedavileri gerçekleştirilebilir.

7- Daimi dişlerin sağlıklı gelişmesi için gereken Panaromik el-bilek röntgenleri ve alt üst çenelerin alçı modelleri yıllık kontroller ile gelecekteki çene yüz gelişimi dişlerin gelişimi ile ilgili bilgiler dosyalanıp var ise erken uygulamalar ve beslenme alışkanlıkları doğru yönlendirilebilir. Beslenme alışkanlığı çok önemlidir.3-4 yaşlarına kadar sıvı ve yumuşak gıdalar ile beslenen çocuklar emzik biberon vs. beslenme araçları terk etmeli ve yavaş yavaş daha sert gıdalar ile beslenme alışkanlığı kazandırılmalıdır ki çeneler ve yüz kasları normal gelişimini bu şekilde sağlayabilirler.

8- Pedodontisler uzmanlık alanı olan özellikle süt dişlerinin gerek yapıları gerek ise değişme zamanları , süt dişlerinin hızlı çürümeye yatkınlıkları ve bunun ile ilgili yapılması gerekenleri daha iyi bilmektedirler. Bundan dolayı çocuk diş tedavilerinin mutlaka pedodontisler ile başlanmasında çok büyük faydalar vardır.

9- Süt dişleri 6-12 yaş grupları arasında sırası ile değişerek 12 yaşında çocuklarımızın ağız yapıları daimi dişler ile tamamlanmaktadır. Bu dönemde hangi zamanda hangi süt dişi hangi daimi diş ile değişecegini , erken çürük süt dişlerinin tedavilerinin başlaması yapılamayan tedavilerde ise çekim gereken koruyucu yer tutucuların yapılması pedodontislerin asli görevlerinden bir tanesidir.

10- Periyodik kontrollerde çocuklarımızın var ise kötü alışkanlıkları (Parmak-Dudak-Dil emme, biberon ve Emzik kullanmak) Okul çağı çocuklarında dişler arasına kalem silgi ve yabancı maddeler sokmak diş, çene, yüz gelişimini olumsuz etkiliyebilecegi için gereken aile ve çocuğun yönlendirilmesi ve bilgilendirilmesi var ise tedavilerine başlanılması şarttır.

11- Periyodik kontrollerde çeneler , dişler ve yüz bölgesindeki eksiklikler erken tesbit edilerek Ortodontistlere yönlendirilmeleri gerekmektedir.

12- 6 yaş ve sonrasında ağızda yerini alan tüm daimi dişlere çürük koruyucular uygulanarak çocuklarımızın ihmali sonucu daimi dişler çürümeden 12 yaşına kadar korunmuş olur.

Pedodontist

Pedodontist

Çocuk dişleri

Çocuk dişleri

Çocuk Diş Doktoru

Çocuk Diş Doktoru

Miniklerin gülümsemelerinin parladığı yerdesiniz

Çocuğunuza mutlu bir gülümseme verin :)

Doktora Danışın

Bize iletmek istediğiniz röntgen görsellerinizi buradan ulaştırabilirsiniz.

Röntgen Gönderin

Doktorlarımıza sormak istiyeceğiniz sorularınızı bu alandan bizlere ulaştırabilirsiniz.

Randevu Talebi

Doktorlarımızdan randevu talebinizi bu form aracılığıyla bize iletebilirsiniz.

© Çocuk Diş Hekimliği 2021 Tüm Hakları Saklıdır.

ilke media

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır.